WINNERS

2019 BOOBS & BLOOD WINNERS

Woman of the Year:

  • CHRISTINE NGUYEN

Best of the Fest:

  • Best of the Fest Film – Bitten, Sarah K. Reimers
  • Best of the Fest Script – Red Wings by Dana Hammer

Film Awards:

Bitten

  • Best Canine Actor “Iggy-Pup”
  • Best Comedy Actor, Michael Curran
  • Best Short, Sarah K Reimers, Kim Donovan
  • Best Director Short, Sarah K. Reimers

Blind

  • Best Actress (Feature) Sarah French
  • Best Supporting Actress (Feature) Caroline Williams
  • Best Director Feature, Marcel Walz

Lilith

  • Best Feature, Alex T. Hwang, Kathleen W. Hwang, Thomas Haley
  • Best Actor (Feature) Vernon Wells
  • Best Ensemble Cast (Feature), Vernon Wells, Felissa Rose, Devanny Pinn, Thomas Haley, Charles Chudabala, Emily Coupe, Kathleen W. Hwang, Lara Jean, Hunter Johnson, Brialynn Massie, Bianca Mohan, Michael Jon Murphy, Jennifer Nangle, Kimberly Roswell, Mark Schaefer, Adam Schaudenecker, Noel Jason Scott, Pat Trimmer, Frank Tryon, Noël VanBrocklin, Ashley Vetere, Michael Wainwright, Anthony Werley, Colton Wheeler

Benehooy

  • Best Creature FX, Zack Smith
  • Best Urban Myth Story, Martin Vavra

Bitch, Popcorn & Blood

  • Best Foreign Language Short, Fabio Soares

Adam

  • Best Production Design, David Rogers
  • Best Costume Design, Gemma Paul, Sophie Fretwell, Georgia O’Sullivan, Nikki Mullard, Jessica Whalley

Mommy’s Little Monster

  • Best Sound Design, Logan Byers
  • Best Drama, Vanessa Perez

Disturbed

  • Best Experimental Short, Raffaele Marchetta, Grayson Berry
  • Best First Time Filmmaker, Raffaele Marchetta

Fellowship

  • Best Editor, Anna Gerstenfeld
  • Comedy-Action, Anna Gerstenfeld, Devon Balsamo-Gillis, Emma Kazarian
  • Action Director, Tara Macken

Feed Me Death

  • Best Demonic Short, Jana Devino, Matt Devino
  • Best Demonic Script, Matt Devino

Dark Specter II

  • Best Sci Fi Comedy Short, Bruce Nachsin, Manuel Gutierrez, Richard Tatum

Lunchtime is Over

  • Best Action Short, Bruce Nachsin

Breathe

  • Best Actor (Short), Jeremy Guskin
  • Best Script (Short), Mark Aznavourian

Urban Scout

  • Best Ensemble Cast (Short), Rome Green Jr., Kalon Atkins, Na’Jae Green, Daylan Moore, Curtis Schurer, Armando Garcia, Steve Berg
  • Best Soundtrack
  • Best Horror Comedy Short, Matthew Vaughan

Asking For a Friend

  • Best Horror Script, Kelsey Bollig
  • Best Special FX

She Fell

  • Best Story, Jeffrey Weaver, Reid Bailey

Elixir

  • Best Supporting Actress (Drama Short) Dee Wallace
  • Best Actress (Drama Short) Gabrielle Stone

The Automaton

  • Best Cinematography, Nick Mahar
  • Mechanical Design “Otto” Design, Tim Martin

Renters

  • Best Micro Budget, Grace Presse, Laura Presse

Lecherous

  • Best B&B Short Promo, Isabelo Pascual, Dustin Ardine

Rebuild

  • Best Post Apocalypse Short, Nikki Wallin
  • Best Post Apocalypse Script, Nikki Wallin

Kiss Me Malibu

  • Best Music Video, Itziar Lacunza

Short Script Awards:

  • Best Short Script: The Pledge by Emily Ann Scott
  • Best Thriller Script: He Sees You! by Brian W. Smith
  • Best Martial Arts: The Flavor of Fury by James H. Lee 
  • Best Horror Comedy: The Hunt by Gregory Lastra

Feature Script Awards:

  • Best B&B Feature Script: Red Wings by Dana Hammer
  • 2nd Place B&B Feature Script: Bozo by Simon Wakelin
  • 3rd Place B&B Feature Script: Summons by Alainna MacPherson

 

  • Best Horror Action: Last One Screaming by Matthew Devino
  • 2nd Place Horror Action: The Evangelical Cell by Timothy Patrick O’Neill
  • 3rd Place Horror Action: Field Trip by Claudio Martinez-Valle

 

  • Best Horror Comedy Feature Script: Fade Out by James Abney
  • 2nd Place Horror Comedy: Serial Killers Anonymous by Robert Forsberg
  • 3rd Place Horror Comedy: Welcome to the Hotel Chateau Cheveux by Michael Snow

 

  • Best Thriller: Agriturismo by Nick Rufca
  • 2nd Place Thriller Script: American Gorgeous by Aaron Mento
  • 3rd Place Thriller: Bad Summer by Richard Stringham